Poradenstvo a vzdelávanie v oblasti prevencie a eliminácie diskriminácie v podmienkach PSGC
Hlavným cieľom projektu bola prevencia a eliminácia všetkých foriem diskriminácie.
Naše viac ako dvanásťročné skúsenosti dokazujú, že aj prostredníctvom neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa si môže každý jednotlivec (zamestnanec, klient) doplniť, rozšíriť a prehĺbiť získané vzdelanie alebo si zvýšiť kompetencie pre realizáciu svojich potrieb a záujmov. Od roku 2006 realizujeme školenia pre zamestnancov, nezamestnaných a dobrovoľníkov. Od roku 2014 s našimi zamestnancami, ale aj zamestnancami iných spoločnosti realizujeme aj vzdelávania v oblasti prevencie a eliminácie všetkých foriem diskriminácie pre žiakov základných škôl. Kvalitné a v praxi využiteľné celoživotné vzdelávanie vrátane verifikovaných výstupov tohto vzdelávania je nevyhnutné v podmienkach rýchlo sa meniacej situácie v spoločnosti.
V projekte navrhnutý vzdelávací proces sa zameriava na rozvoj osobnosti a rozvíja jeho jedinečný potenciál v oblasti eliminácie diskriminácie. Naša organizácia sa stará o kvalifikáciu vlastných zamestnancov a zamestnancov spolupracujúcich NO, jej prehlbovanie a zvyšovanie.
Školiace metódy budú zohľadňovať zloženie účastníkov projektu a budú využívať metodológiu andragogickej a psychologickej praxe. V závislosti od zamerania aktivít budú uplatňované metódy zážitkovej edukácie, založenej na zážitku a jeho spracovaní, aktivizácii počas celého procesu školenia, viac rozmerných a diskusných aktivitách a práci v skupinách. Táto metodológia v praxi napomáha zabezpečiť efektívnejšie získavanie vedomostí, zručností a schopností účastníkov vzdelávania. V záujme maximálnej efektívnosti vložených prostriedkov sme zvolili zabezpečovanie školiacich aktivít jednotlivými lektormi priamo v školách a na strediskách organizácií poskytujúcich služby klientom, ktorí potrebujú ich pomoc. Zároveň zabezpečením vlastných priestorov žiadateľa, prijímateľov pomoci a jednotlivých škôl ušetríme značnú časť finančných prostriedkov za prenájom, ako aj pracovný fond zamestnancov.
Aktivity projektu sú zostavené a časovo usporiadané tak, aby tvorili logický rámec a aby bolo jasne vidieť prepojenosť jednotlivých aktivít. Jednotlivé aktivity budú realizované na území Košického samosprávneho kraja – výlučne v prospech oprávneného územia stanoveného vo výzve.
Aktivita č. 3.1 – Školenia žiakov budú realizované na Spojenej škole internátnej v Ždani – okres Košice-okolie (pre školu je charakteristický vysoký podiel detí z rómskej populácie) a iných školách na území Košického samosprávneho kraja; aktivita bude realizovaná v období od 03/2019 do 02/2023.
Aktivity č.2 a č. 3.2 Školenia zamestnancov a aktivity s klientmi jednotlivých resocializačných a sociálnych stredísk z okresov Sobrance, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava a iné sa budú realizovať tak, aby neboli narušené prevádzkové poriadky týchto stredísk; aktivity budú realizované v období od 03/2019 do 02/2023.
Aktivita č.4 sa bude realizovať v meste Košice, v období od 03/2019 do 02/2023.
K naplneniu účelu výzvy, na ktorú sa projekt zameriava boli zvolené aktivity tak, aby spĺňali atribúty na predchádzanie všetkým formám diskriminácie:
• Podporovali uplatňovania zásady rovnakého zaobchádzania.
• Zvyšovali informovanosť verejnosti a vzdelávanie profesijných skupín v oblasti predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, homofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. • Podporovali kultúrne a spoločenské aktivity.
• Podporovali aktivity na základe priorít vlády Slovenskej republiky vo vzťahu k predchádzaniu všetkým formám diskriminácie.
• Zlepšovali kvalitu života znevýhodnených skupín obyvateľstva.
• Presadzovali, podporovali a chránili ľudské práva a slobody.
• Posilňovali efektívnosť vymáhateľnosti ľudských práv a slobôd a podporovali aktívnu občiansku spoločnosť.
• Vychovávali a vzdelávali zamestnancov, klientov, deti a mládež v tejto oblasti;
• Zvyšovali informovanosť verejnosti v oblasti poznania svojich práv a povinností;
• Poradenská činnosť, monitorovacia činnosť a bezplatná právna pomoc v oblasti ľudských práv a slobôd.
Comments